Svátek má: Nikola

Byznys

Velikost textu:

Ceny v primárních okruzích budou tlačit na spotřebitelskou inflaci

Ceny v primárních okruzích budou tlačit na spotřebitelskou inflaci

Ceny průmyslových výrobců po dvou měsících ostrého růstu zpomalily, když meziměsíčně přidaly 0,3 %.

Ilustrační foto
16. srpna 2018 - 09:50

Jejich dynamika je dána zejména cenami ropy a dalších komodit. Ropa v první polovině července na světových trzích ještě zdražovala, pak se ale její cena vydala již směrem dolů, uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Díky vysoké poptávce šly nahoru ceny stavebních prací, když přidaly 0,4 % m/m. Naopak pokles jsme zaznamenali u cen zemědělských výrobců. Ty se snížily o 0,8 % a naznačují tak, že červencový propad cen potravin v srpnu jen tak nezkoriguje. Dolů šly i ceny tržních služeb, nicméně jejich záporná dynamika byla dána pouze volatilními cenami za reklamu a marketing. Bez započítání této položky by i ceny ve službách zaznamenali kladnou meziměsíční dynamiku.


Očekáváme, že ceny průmyslových výrobců již prudce neprostou. Cena ropy by se měla stabilizovat mírně pod současnými hodnotami, což pomůže i stabilizaci domácích cen v průmyslu. Jejich meziroční dynamika by se měla pohybovat mezi 2–3 %. Pokračovat v růstu budou ceny stavebních prací. Sektor stavebnictví silně oživuje, ale chybí zde dostatečná kapacita, která by byla schopna uspokojit rostoucí poptávku. To bude působit na další růst cen. I ceny v zemědělství by se měly ve střednědobém horizontu zvýšit. Letošní sucha a z něho pramenící špatná úroda totiž sníží nabídku v potravinářských komodit. Celkově tak bude pokračovat tlak na spotřebitelské ceny. I proto předpokládáme, že domácí inflace by se následující rok neměla dostat pod 2 % a ČNB tak bude moci pokračovat ve zvyšování sazeb v tempu jedno zvýšení za čtvrtletí, dodal Viktor Zeisel.

(vz, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
74.6
CEZ
559
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
930.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
907
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
888
PHILIP MORRIS CR
14660
O2 C.R.
226
UNIPETROL
382.5
VIG
626