Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Britové dnes opět míří k volebním urnám

Britové dnes opět míří k volebním urnám

Britové rozhodnou ve volbách o dalším vývoji. Průzkumy favorizují Konzervativní stranu. Evropská centrální banka v čele s novou šéfkou ponechá úrokové sazby beze změny.

Ilustrační foto
12. prosince 2019 - 09:45

Tomáš Holub z ČNB se těsně kloní k tomu, že na hlasování příští týden bude opět hlasovat pro vyšší sazby, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

ECB sazby nezmění

Poté, co Fed včera ponechal úrokové sazby beze změny, se pozornost finančních trhů přesunuje zpět k obchodním válkám, kde v neděli vyprší termín pro zvýšení cel na dovozy z Číny do USA. Nicméně pro dnešek budou hlavní událostí volby do Dolní sněmovny parlamentu Velké Británie. Volební místnosti se zavřou a první odhady výsledků budou k dispozici dnes v 23:00 CET. Naším hlavním scénářem je, že volby vyhrají Konzervativci a efektivní majoritu v Dolní sněmovně získají bez pomoci další britské strany.  Průzkumy stále Konzervativce favorizují, ale některé ukazují, že to může být těsné.

Silnou pozornost přitáhne zasedání Evropské centrální banky. Ani zde se změna sazeb nečeká, ale zasedání poprvé povede nová šéfka ECB Christine Lagarde a trhy tak budou dychtivě nasávat její názory na ekonomiku, využití nástrojů ECB a inflační cíl.

Fed přechází do vyčkávacího módu

Americká centrální banka dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Současně signalizovala, že v příštím roce úrokové sazby měnit nebude. Většina členů Fedu očekává do konce příštího roku klíčovoou úrokovou sazbu poblíž 1,6 % a její nárůst na 1,9 % v roce 2021. Náš pohled na ekonomiku USA je pesimističtější a v příštím roce tak čekáme další pokles úrokových sazeb Fedu.

Inflace ve Spojených státech v listopadu vzrostla na 2,1 %, když se čekalo 2,0 %. Jádrová inflace zůstala bez změny na 2,3 %.

Holub z ČNB náhled na ekonomiku nemění

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub v rozhovoru pro Reuters uvedl, že vidí pravděpodobnost lehce nad 50 %, že bude hlasovat „konsistentně s tím listopadem“. Připomeňme, že v listopadu Holub hlasoval pro zvýšení sazeb. My i nadále čekáme, stabilitu úrokových sazeb na zasedání příští středu. ČNB si ale zachová svou rétoriku o možnosti utažení měnové politiky skrze vyšší sazby.

Regionální trhy přecházejí do předvánoční nálady a mnoho se na nich neděje. Česká koruna se drží poblíž 25,51 CZK/EUR, doplnil Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553