Svátek má: Kristián

Regiony

Velikost textu:

Cykloprohlídky lákají cyklisty na výlety na kole s průvodcem

Cykloprohlídky lákají cyklisty na výlety na kole s průvodcem

Cykloprohlídky začínají. Letos se zaměří na zajímavosti geoparku Barrandien na Plzeňsku.

Cykloprohlídky
1. června 2019 - 07:00

Již šestnáctý ročník cykloprohlídek zve cyklisty na výlety na kole s průvodcem. Dvakrát v měsíci letos od června do září mohou zájemci šlápnout do pedálů s cykloprůvodkyní Radkou Žákovou a poznat nové cesty vhodné pro kola i málo známá místa regionu. Letošní ročník cykloprohlídek se zaměřuje na geologicky zajímavé lokality vzniklého geoparku Barrandien, které chce cyklistům představit. Cyklisté vyjedou už v sobotu 1. června na celodenní trasu Za zajímavostmi kozelského polesí, ve čtvrtek 6. června se vydají na kratší odpolední Dendrologickou trasu po Plzni.

K trasám do blízkého i vzdálenějšího okolí Plzně se loni přidaly výlety do Brd, letošní ročník cykloprohlídek se zaměřuje na geologicky zajímavé lokality nově vzniklého geoparku Barrandien. V okolí Plzně je mnoho zajímavých míst, která souvisí s těžbou nerostných surovin nebo paleontologickými nálezy. Právě ty proslavily lokalitu mezi Prahou a Plzní už před více než sto lety.

„Na Plzeňsku je mnoho zajímavostí, které nějak souvisejí s geologií, jako například v Čechách unikátní povrchová průmyslová těžba černého uhlí na Radnicku či netradiční dolování kaolinu pod povrchem. Lze tu ale také najít araukarity či otisky pravěkých rostlin v kameni nebo pozůstatky vulkánu včetně dobře rozpoznatelných lávových proudů,“ vypočítává cykloprůvodkyně Radka Žáková, která se o geologii již delší dobu hlouběji zajímá a dodává. „Stále ještě při svých vyjížďkách v okolí Plzně objevuji nová místa i cesty sjízdné pro kolo.“

Celý seriál letošních cykloprohlídek odstartoval již celodenním výletem „Za zajímavostmi kozelského polesí“. Cyklisty zavede na místa, kde stávaly tzv. manské tvrze, ale představí jim i kvetoucí bylinné patro listnatých lesů s kyčelnicí cibulkonosou nebo třeba kokoříky. Dendrologická cykloprohlídka ve čtvrtek pak představí méně známé druhy stromů v plenéru města i místo, kde bývala botanická zahrada. „Účastníci se také dozví, čím se liší drnák od křemeláku, nebo který strom má květy podobné chmelovým šiškám,“ říká Radka Žáková. V závěru cykloprohlídky pak cyklisté navštíví méně známou plzeňskou Luftovu zahradu.

Mimoplzeňské okruhy jsou trochu delší než ty plzeňské, ale cyklista, který je zvyklý ujet 25-30 km, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine. I tyto trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola. Nejvhodnější pro cykloprohlídku jsou kola horská nebo treková. Účastníkům doporučujeme vzít s sebou svačinku, dostatek tekutin, větrovku či pláštěnku a výbavu pro výměnu píchlé duše. Stejně jako loni, dostane každý účastník na konci prohlídky certifikát se svým jménem, datem a počtem ujetých kilometrů.První prohlídka se koná již tento týden v sobotu, další příští týden ve čtvrtek odpoledne. V případě deště v době startu se prohlídka nekoná. Jízdenky lze koupit v Informačním centru vedle radnice, start je letos opět od Infocentra. Tam je také sraz účastníků vždy čtvrt hodiny před startem – tedy ve čtvrtky v 16.15 a o sobotách, nedělích a asvátcích v 8.45. Cena zahrnuje kromě doprovodu průvodce i cyklomapu města Plzně a další užitečné materiály jako je letáček s povinnou výbavou kola atp. Informace o cykloprohlídkách lze získat v Informačním centru vedle radnice nebo na regionálním informačním portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz

Plzenskenovinky.cz informovala Radka Žáková, cykloprůvodkyně a autorka projektu Cykloprohlídky 2019.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:r.žáková)