Svátek má: Evžénie

Regiony

Velikost textu:

Vzpomínkový akt k 25 letům od pádu železné opony

Vzpomínkový akt k 25 letům od pádu železné opony

Při příležitosti oslav pádu železné opony se na hraničním přechodu Folmava/ Furt im Wald v sobotu 8. listopadu 2014 sešli zástupci české i německé strany, aby společně vysadili národní stromy obou republik – lípu srdčitou a dub letní.

Hejtman Šlajs a Michaela Marksová
13.listopad 2014 - 12:00

Vzpomínkový akt k 25 letům od pádu železné opony se uskutečnil přímo na hraničním přechodu mezi Českou republikou a Německem, kde před čtvrt stoletím padla tzv. „železná opona“. Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Alena Marešová, tisková mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Řečníci ve svých projevech zavzpomínali na dobu, kdy byly hranice zavřené a také na okamžiky, kdy došlo ke změnám, jež vedly k otevření hranic. Hejtman Václav Šlajs zmínil mimo jiné velmi dobrou spolupráci s našimi německými sousedy.

„Díky otevření hranic mohli začít lidé nejen svobodně cestovat, ale otevřela se také možnost spolupráce obou zemí. S naším partnerským regionem jsme realizovali mnoho projektů a spolupracujeme v nejrůznějších oblastech, ale troufnu si říci, že za tu dobu se z nás stali také přátelé,“ uvedl Václav Šlajs.

Na znamení přátelství obou zemí byly vysazeny na hranicích národní stromy. Slavnostního aktu se zúčastnila za Českou republiku ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová a hejtman Václav Šlajs, za německou stranu vládní prezident Horní Falce Axel Bartelt a zemský rada okresu Cham a předseda krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler.

Mezi stromy byla nově také umístěna lavička se štítkem, kde je dvojjazyčně uveden text: „Stromy vedle této lavičky byly vysazeny dne 8. listopadu 2014 u příležitosti 25. výročí pádu železné opony.“

Hejtman vysvětluje studentům činnost Krajského úřadu

Slavnostní odpoledne bylo na české straně hranice zakončeno vystoupením česko-německé zpěvačky Debbi. Oslavy pak pokračovaly v německém městě Furt im Wald, kde se uskutečnila slavnostní mše celebrovaná biskupem Dr. Rudolfem Voderholzerem a biskupem Františkem Radkovským. Následoval večerní program v konferenčním centru, v jehož rámci byla udělena okresní čestná vyznamenání, která předal zemský rada okresu Cham a předseda krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler. Vyznamenání převzali: Jan Benda, Domažlice; Jan Löffelmann, Kdyně; Karl Reitmeier, Waldmünchen a Karel Smutný, Klenčí pod Čerchovem.

(jv,foto:arch)