Svátek má: Mikuláš

Komentáře

Eduard Chmelár

historik, politický a mediální analytik

Svět se musí vrátit od rivality ke spolupráci

Bez zjevného zájmu našich médií se objevila krátká agentura zpráva, že Čína usnadnila obnovení diplomatických vztahů mezi dvěma největšími rivaly v arabském světě, Íránem a Saúdskou Arábií.


Tyto informace budou mít mnohem výraznější dopad na mezinárodní vztahy, než si většina lidí v tuto chvíli myslí. Především to znamená, že Saúdští jako tradiční američtí spojenci reagovali na pokračující změny v rovnováze moci mezi Západem a Východem připojením se k rusko-čínsko-íránskému bloku, k němuž se přiklání i váhavá Indie. Saúdská Arábie a Írán jsou nyní kandidáty na vstup do ekonomické skupiny BRICS.

Američané tento nesporný úspěch čínské diplomacie uvítali, ale dobře si uvědomují, že tento krok je výsledkem katastrofální zahraniční politiky prezidenta Bidena. Dlouho před válkou jsem varoval, že nejhloupější věc, kterou USA mohou udělat, je vytlačit Rusko z Evropy a  nutit je spojit síly s Čínou. Tohle je blok, který západ nemůže vystát. Zastrašování rostoucího vlivu Číny je přinejmenším pokrytecké – každý stát se v zásadě snaží posílit svůj vliv ve světě. Je důležité, aby mezinárodní vztahy byly založeny na spolupráci, nikoli na konkurenci.

Takže problém stojí jinak. Kdyby nás dlouho nekrmili primitivnější propaganda o špatném Rusku, špatné Číně, špatném Íránu, špatné Venezuele atd. , tu otázku jsme si měli položit už dávno, jak je možné, že Západ ve světě přátel ztrácí závratnou rychlostí a jeho globální vliv dramaticky klesá. Kam zmizel humanistický ideál přátelství mezi národy. Skutečnost, že v Číně či Íránu vládne jiný režim, však nemůže být překážkou respektu, vzájemného respektu a spolupráce v mnoha obla Mnohokrát jsem upozorňoval na to, že bychom neměli pokrytecky vyžadovat systém lidských práv tam, kde se k němu nikdy nezavázal, ale hlavně ho následovat zde v Evropě. Skutečnost je ale taková, že ignorujeme vlastní politické vězně (s Julianem Assangem v čele), bagatelizujeme potlačování lidských práv v Evropě, včetně svobody projevu, ale šikanujeme jiné civilizace za lidská práva Ujgurů, Tibeťanů a náboženských menšin, dokonce selektivně, protože práva v nejkrvavější tyranii Saúdské Arábie (protože) je naším spojencem), zanechání Kurdů za sebou (protože to Turci chtějí), přehlédnutí na práva původních Američanů a navíc „Svobodný Tibet! “ nekřičíme ‘svobodný Havaj! ", ačkoliv na Havaji existuje hnutí za obnovení nezávislosti na Spojených státech.

Maďarský premiér Viktor Orbán ve včerejším rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth varoval, že svět ještě nikdy nebyl tak blízko k tomu, aby místní válku proměnil v globální, a varoval, že pravděpodobnost, že někdo navrhne jednotkám NATO, aby přímo vstoupili do konfliktu čím dál víc reálnější. Obvinil západní lídry z toho, že trpí válečnou horečkou, povzbuzoval vítězství, vyzýval po dalších obětech a posílal Zejména upozornil na diskusi o bojovníků, která byla donedávna považována za tabu. Místo toho, aby se svět sjednotil za mír, rozdělil se na ty, kteří volají po mírových rozhovorech (Čína, Indie, arabský svět, Afrika, Turecko) a ty, kteří trvají na pokračování války (poukázal na to, že kromě Vatikánu je Maďarsko jediné v Evropě, které je pro mír. Zároveň obvinil Západ, že ne všechny státy v zásadě stojí za Ukrajinou, některé se řídí vlastními ekonomickými zájmy. To sice neubírá hrdinství bojujících Ukrajinců, ale pravdou je, že mohou bojovat jen tak dlouho, jak chtějí USA – což by se po příštích prezidentských volbách mohlo velmi rychle změnit. Orbán otevřeně prohlásil, že nejrychlejším způsobem, jak snížit inflaci, je zrušit sankce proti Rusku, také papež František v rozhovoru pro švýcarskou televizi RSI zopakoval, že válku na Ukrajině pohánějí imperiální zájmy velmocí . Řekl, že je připraven vyjednat mír s ruským prezidentem Putinem.Takové hlasy nejvýznamnějších úřadů požadujících diplomacii jsou ve světě docela běžné, ale u nás jsou zakázané jako "proputinovské". Tyto nálepky padouchů je třeba vytrvale a rázně odmítat. Když Monika Tódová označí mírový pochod za "demonstraci fanoušků ruského zločineckého režimu" a Marian Leško obviní protagonisty těchto protestů z toho, že chtějí "převést Slovensko ze střední Evropy do kavkazských stepí", máme právo je vystavit jako primitivní, nestydaté lháře. Ví, že lžou hloupě a proto jsou šmejdi. Musíme to zakřičet jako Češi na dnešní obrovské demonstraci v Praze, když se jich organizátor poprvé zeptal, jestli jsou tu pro Putina nebo pro Rusko a desítky tisíc lidí řekly "NE!!! "? Musíme se neustále obviňovat z obyčejné lidské touhy po míru? Když Marián Leško označuje protagonisty mírových pochodů jako "moderní Biňaky" a "nejzlejší členy národa", kteří chtějí profitovat z ukrajinské katastrofy, musím být osobní: Mariane, co tě pronásleduje ve věži? Nestydíte se to říct vy, kdo jste v tisku komunistické strany během normalizace opěvovali Varšavskou smlouvu a naše spojenectví se Sovětským svazem?

Nemusíte být expert na mezinárodní vztahy ani bezpečnostní expert, abyste nechali svůj vnitřní morální kompas přikazovat, že mír je nejvyšší hodnotou lidstva. Porovnejte lidi, kteří důsledně volají po mírových rozhovorech a vysvětlete, proč je diplomacie jediná cesta, jak ukončit patovou situaci na frontě - s takovou expozicí Martin Poliacik, momentálně náměstek ředitele Globsec na Ukrajině, který se zajímá (a nyní dobře naslouchá) o "projekt pokrývající podpora LGBTQ+ vojáků a vojáků na frontě" a ohromen tím, jak krásné odznaky od nich dostal.. Neuvěřitelné, když vám více záleží na tom, zda je postaráno o práva vojáků sexuální menšiny než o jejich holé životy... Proto musíme sjednotit všechny lidi dobré vůle a volat společně, že nezáleží na tom, jestli jste bílí, žlutí, rudí nebo černí, křesťan, muslim, buddhista nebo ateista, hetero, gay, bisexuál nebo transvestita, záleží jen na tom, aby mezi národy panoval mír, spolupráce a přátelství. Západ není víc než planeta, NATO není víc než OSN, Američan není víc než člověk. Nedovolme, aby nás mocenské elity rozdělily a vraťme se k ideálu harmonické jednoty a solidarity. Jen to zaručí přežití naší civilizace.

Eduard Chmelár

Sofiina volba Petra Pellegriniho

Sofiina volba Petra Pellegriniho

Eduard Chmelár 

4. října 2023
Přestože se Peter Pellegrini napařuje jako pyšný zajíc, který si může vybrat, jestli ho sežere medvěd nebo liška, jeho situace není vůbec záviděníhodná. To, co vypadá jako hra na bohatou nevěstu, nemusí být jen divadlo pro masy.

Nedovolme, aby se zapomnělo na odkaz Pražského jara

Nedovolme, aby se zapomnělo na odkaz Pražského jara

Eduard Chmelár 

21. srpna 2023
Připomínáme si 55.výročí násilného potlačení Pražského jara.

Jaderná zbraň je zbraní teroristů, ne civilizovaných států

Jaderná zbraň je zbraní teroristů, ne civilizovaných států

Eduard Chmelár 

7. srpna 2023
Slyšel jsem takový vtip, že k tomu, abyste zhlédli film Oppenheimer, potřebujete porozumět geopolitice, moderní fyzice, astronomii a vyžaduje to IELTS (jazykovou zkoušku z angličtiny) minimálně na stupni 8,5.

Ruce pryč od mírových aktivistů na Ukrajině!

Ruce pryč od mírových aktivistů na Ukrajině!

Eduard Chmelár 

4. srpna 2023
Jako prezident občanského sdružení Sjednocení za mír vyjadřuji plnou podporu výkonnému tajemníkovi naší partnerské organizace Ukrajinského hnutí pacifisty Juriji Šeljaženkovi, který se stal obětí policejní šikany, svévole a bezpráví.

Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO

Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO

Eduard Chmelár 

4. července 2023
Rozmohl se nám tu takový nešvar... Bratislavská kavárna se začala předhánět v tom, kdo vyprodukuje nejodpornější a nejšovinističtější příspěvek o Rusku.

Nekonečný alibismus a politická zbabělost Zuzany Čaputové

Nekonečný alibismus a politická zbabělost Zuzany Čaputové

Eduard Chmelár 

8. května 2023
Řešení probíhající vládní krize nepřekvapuje, protože Zuzana Čaputová díky své dlouhodobé neschopnosti neměla žádnou dobrou alternativu na výběr a byla tak ke jmenování úřednické vlády dotlačena.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%