Svátek má: Dalibor

Komentáře

Soňa Marková

poslankyně PS PČR (KSČM)

K projednávanému zákonu o neziskových nemocnicích

Vláda ČSSD, ANO a KDU – ČSL opakovaně projednává dlouho slibovaný návrh zákona o veřejné neziskové zdravotnické organizaci.

Ten počítá s vytvořením páteřní sítě nemocnic, která zajistí Ústavou garantovanou místní a časovou dostupnost kvalitní zdravotní péče pro všechny občany ČR. Zdravotnická zařízení vzniklá dle tohoto zákona, včetně transformovaných fakultních nemocnic, by měla automaticky získat smlouvu se zdravotní pojišťovnou, daňové výhody a povinnost reinvestovat případný zisk zpátky do nemocnice. Součástí zákona je i novela zákoníku práce tak, aby bylo zaručeno odměňování podle platových tabulek, každoročně valorizovaných vládou. To je zcela v souladu s požadavkem zdravotnických odborů i České lékařské komory.

KSČM se podílela již na vzniku a schválení zákona o nestátních neziskových zdravotnických zařízeních v roce 2006, následně zrušeném Nečasovou vládou. Považujeme neziskovou právní formu nemocnic za nejvýhodnější při poskytování potřebné zdravotní péče z veřejných finančních prostředků. Z tohoto důvodu KSČM případné projednávání návrhu zákona o neziskových zdravotnických organizacích rozhodně podpoří. Obáváme se však, že se legislativní proces nepodaří v tomto volebním období již dokončit. Neziskové nemocnice tak budou dalším z řady nesplněných volebních slibů současné vládní koalice.

Soňa Marková