Svátek má: Marián

Komentáře

Eduard Chmelár

historik, politický a mediální analytik

Američané za své vojenské agrese nikdy nebyli souzeni

Před 55 lety, 16. března 1968, spáchali američtí vojáci nejstrašnější válečný zločin od dob nacistických zvěrstev - vyvraždili a vypálili celou vietnamskou vesnici My Lai, celkem zabili 504 lidí, z toho 182 žen a 173 dětí.


Vojáci pátrali po členech Vietkongu, ale protože po nich nebylo ani stopy, vylévali si vztek na bezbranných civilistech. Rota převážně mladých nováčků dostala od svého velitele kapitána Ernesta Mediny šílený rozkaz: „Když je to dům, zapalte ho. Když je to studna, otravte ji. Když to žije, zabijte to!“ Nejprve vyvraždili lidi na rýžových polích a dobytek. Někteří se pokoušeli ukrýt v chatrčích. Četa, které velel čtyřiadvacetiletý poručík William Calley, je vyhnala z domovů. Plakali, prosili o milost, padali na kolena, zoufalé matky chránily své děti. Američané však neprojevili sebemenší náznak soucitu. Všechny je postříleli. Calley sám bez milosti zastřelil asi dvouleté dítě. Nezůstalo však jen při vraždění. Vojáci obyvatel obce před smrtí nejednou i týrali, mrzačili a ženy znásilňovali. Několika dokonce do těla bodáky vyřízli svůj podpis „C Company“. Většina vojáků měla pocit, že ti Vietnamci nejsou lidskými bytostmi. Zacházeli s nimi jako se zvířaty.


Velitelství se masakr pokoušelo ututlat a dlouho ho popíralo. Vyšetřování začalo až poté, co zprávu o tomto bestiálním zločinu zveřejnil dnes již legendární investigativní novinář Seymour Hersch v listopadu 1969 – čili až 20 měsíců po incidentu! - a sesbíral nezpochybnitelné fotografické důkazy a přímá svědectví. Za své zpravodajství získal Hersch Pulitzerovu cenu a řadu dalších ocenění, doma byl však napadán za „nevlastenecké“ chování. V roce 2003 Hersch zpochybnil Bushova tvrzení o zbraních hromadného ničení v Iráku. V roce 2004 v sérii článků odhalil mučení a zneužívání americkou armádou v irácké věznici v Abú Ghraib. Dne 8. února 2023 zveřejnil článek se zjištěním, že sabotáž plynovodů Nordstream 1 a Nordstream 2 uskutečnily Spojené státy v tajné operaci s Norskem. A div se světě, po 55 letech je tento slavný a mezinárodně uznávaný novinář opět obviňován, tentokrát, že je proruský konspirátor...Média o tomto smutném výročí nepřinesla ani slovo. My však nezapomínáme. Nezapomínáme na vietnamský My Lai, nezapomínáme na afghánský Kunduz, nezapomínáme na iráckou Fallúdžu nezapomínáme na to, kdo napáchal nejvíce válečných zločinů od konce druhé světové války, ani na to, jak  nad tím pokrytci a farizejové i na Slovensku přivírají oči. Tím spíš, že za bestiální válečný zločin v My Lai byl odsouzen jeden jediný voják, William Calley, i ten byl po čtyřech měsících omilostněn prezidentem USA Richardem Nixonem a propuštěn na svobodu. Američané za své vojenské agrese nikdy nepykali, nikdy je nedostihla spravedlnost. Tím spíše nesmíme zapomenout.

Eduard Chmelár

Svět se musí vrátit od rivality ke spolupráci

Svět se musí vrátit od rivality ke spolupráci

Eduard Chmelár 

12. března 2023
Bez zjevného zájmu našich médií se objevila krátká agentura zpráva, že Čína usnadnila obnovení diplomatických vztahů mezi dvěma největšími rivaly v arabském světě, Íránem a Saúdskou Arábií.

Stačilo !!!!!

Stačilo !!!!!

Eduard Chmelár 

17. února 2023
Když hlavy států a vlád členských zemí NATO přijaly na summitu ve Walesu roku 2014 deklaraci, ve které slíbili, že zvýší své vojenské výdaje na 2 procenta HDP, varoval jsem, že je to samoúčelné zbrojení, které se na tomto čísle...

Za novou geopolitiku Střední Evropy

Za novou geopolitiku Střední Evropy

Eduard Chmelár 

8. února 2023
Na rozlučkové návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana na Slovensku (kde se za úsměvy skrývalo obrovské napětí mezi oběma hlavami států) se podstatná část rozhovorů věnovala tématu Visegrádské čtyřky.

Poslední BAŠTA odporu

Poslední BAŠTA odporu

Eduard Chmelár 

13. ledna 2023
Předem se omlouvám občanům České republiky za zasahování do jejich suverénního práva volit hlavu státu.

Proč vítám vánoční/tříkrálové příměří

Proč vítám vánoční/tříkrálové příměří

Eduard Chmelár 

8. ledna 2023
Když Vladimir Putin ohlásil jednostranné příměří během ortodoxních Vánoc, potěšilo mě to a po dlouhé době to konečně považoval za správný krok v tomto ničivém konfliktu.

Šťastný, spravedlivý a mírový rok 2023

Šťastný, spravedlivý a mírový rok 2023

Eduard Chmelár 

1. ledna 2023
Jako dítě jsem miloval ohňostroje. Dnes před nimi spíš utíkám do hor.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%