Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

Maduro: Energetiku zničily USA, pomůže nám Rusko!

Maduro: Energetiku zničily USA, pomůže nám Rusko!

Rusko je připraveno podpořit Venezuelu a zvážit žádost o pomoc při obnově energetického systému země, řekl ruský velvyslanec v Caracasu Vladimir Zaemskij.

Nicolás Maduro, venezuelský prezident
16. března 2019 - 11:06

„Samozřejmě, naše země je připravena podpořit našeho strategického partnera Venezuelu v této těžké době,“ řekl Vladimir Zaemskij.

Jak poznamenal diplomat, prezident Venezuely Nicolas Maduro vytvořil zvláštní komisi pro vyšetřování nehody v elektrárně Guri a také se obrátil na Rusko o technickou pomoc.

„Co se týče obnovy energetického systému země, venezuelské úřady v současné době připravují stanovisko k prioritám, které v této oblasti potřebují řešit, a diskutují o tom, jakou pomoc k tomu potřebují. Poté, co obdržíme příslušnou aplikaci, ji pečlivě zvážíme, “dodal Zaemskij.

Maduro: Za poruchami v energetické síti je útok Spojených států

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že porucha v energetických sítích latinskoamerické země je teroristickým činem, za který nesou odpovědnost Spojené státy.

„Kybernetický útok na venezuelský elektrický systém je teroristickým činem vlády USA proti lidu Venezuely. Venezuelský lid porazil teroristický útok vlády Donalda Trumpa a nyní se připravujeme na další postup, “řekl Maduro.

Maduro uvedl, že za útokem stojí národní bezpečnostní poradce prezidenta John Bolton, útok se uskutečnil z Houstonu a Chicaga.

Maduro požádal o pomoc několik států, obzvláště Rusko a Čínu, při vyšetřování útoku na republikový energetický systém.


Americký velvyslanec ve Venezuele: Americká strana není zapojena do vypínání elektřiny v této latinskoamerické zemi

Americký zvláštní vyslanec Venezuely Elliot Abrams uvedl, že nehoda je spojena s neuspokojivým stavem elektrických sítí Venezuely.

„Obdržel jsem e-mail, ve kterém se uvádí, že by se dalo očekávat, že preventivní údržba nebyla provedena a řada odborníků tento problém studovala rok a řekla, že dojde k více a více výpadkům“, řekl Elliot Abrams.

Dočasné výpadky ve Venezuele se podle amerického velvyslance již vyskytly, ale nikdy nedosáhly takových rozměrů.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo obvinil venezuelskou vládu Nicoláse Madura z výpadku proudu ve Venezuele.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)