Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

CNN: NASA bude muset znovu hledat pomoc u Rusů!

CNN: NASA bude muset znovu hledat pomoc u Rusů!

Spojené státy dnes nemají technologii, aby posílaly lidi na oběžnou dráhu, takže nehoda během zkoušek lodi SpaceX Crew Dragon může narušit plány na vyslání amerických kosmonautů na vlastních lodí.

Ruská kosmická raketa "Sojuz"
28. dubna 2019 - 07:20

Podle CNN se tedy NASA bude muset opět obrátit na Rusko, což se členům amerického Kongresu opravdu nelíbí.

Během zkoušek letounu Crew Dragon na kosmodromu na Floridě se do nebe zvedly husté oblaky kouře. Jak CNN hlásí, pokud se problém ukáže být dost vážný, mohlo by to vést k rozpadu plánů na vyslání kosmonautů do vesmíru na palubě této lodi, která se měla uskutečnit do konce tohoto roku.

Jak zástupci společnosti SpaceX ohlásili, série testů motoru byla provedena na mysu Canaveral, a problémy vznikly v konečné fázi těchto testů. SpaceX bude spolupracovat s NASA na nalezení příčiny nehody.

„Hlavním důvodem zkoušek je potřeba získat záruku, že naše systémy splňují nejpřísnější bezpečnostní požadavky a identifikují takové anomálie,“ uvedl SpaceX ve svém prohlášení.


Práce na zařízení Crew Dragon má již zpoždění a nová zpoždění mohou vážně zkomplikovat pozici NASA. V současné době Spojené státy nemají technologii na vyslání lidí na oběžnou dráhu, protože program raketoplánu byl v roce 2011 ukončen. Nicméně, NASA platí asi 80 milionů dolarů za místo, aby poslala své kosmonauty na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) na palubě ruského Sojuzu a členům Kongresu USA se to nelíbí.
 
Bylo naplánováno, že klíčové testy nouzových záchranných systémů Crew Dragon se uskuteční v červnu, a jeho první mise s astronauty Dougem Hurleym a Bobem Benkenem na palubě byla naplánována na červenec, i když NASA nedávno oznámila, že přesné datum je stále v procesu.

V loňském roce federální regulační agentury varovaly NASA, že další zpoždění by mohlo  dostat americké kosmonauty do mimořádně obtížné pozice, pokud nové kapsle do konce roku 2019 nebudou připraveny k letu. NASA si objednala místo v kabinách Sojuzu pouze do konce prosince. V únoru však americká kosmická agentura uvedla, že se bude snažit rezervovat další dvě místa - jedno místo na lodi, která poletí do vesmíru letos, a další na lodi, která má startovat na jaře 2020 - aby byla na ISS zajištěna nepřetržitá bezpečná činnost a výzkum.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)